Tilbage i 3. division

02/10/2014 23:32

Mariagerfjord Dartklub tilbage i 3. division!

Nogle sidste øjebliks holdtilmeldinger/holdtræk har betydet at Mariagerfjord Dartklub nu igen er at finde i 3. division Nord.
Det er blevet bekræftet mandag 25. august 2014 på Dansk Dart Union.

 

- Det skal ikke være nogen hemmelighed at vi var pænt trætte af den nedrykning der ramte os sidste sæson, og vi spiller faktisk godt til play off-kampene efterfølgende, siger klubbens formand John Østerballe til klubbens hjemmeside. - Det eneste der skiller holdene ad til play off er sæt-scoren, så det var en bitter pille at sluge, fortæller formanden.

 

- Jeg er meget glad for denne udvikling og for at spille i 3. division, siger holdkaptajn Morten Nymann. - Og med den tilgang af spillere vi har fået, så skal det nok blive en kanon sæson for vores klub, slutter Morten.

 

Mariagerfjord skal have hold i kamp 26. august, 27. august samt 30. august 2014.